Pro učitele

Page Title

Akreditované kurzy pro učitele

Právě máme vypsaný akreditovaný  kurz filmové tvorby pro učitele v Brně

Nabízíme kurzy pro učitele s platnou akreditací ministerstva školství. Kurzy průběžně vypisujeme, v případě zájmu většího počtu učitelů/lektorů, můžeme vypsat též na požádání. Dotazy pište na info@aeroskola.cz
Aktuálně máme akreditaci na tyto kurzy:

    Elektronická hudba a hudební technologie

Kurz má přinést obohacení hudební výchovy o současné hudební a technologické trendy.

 • Přiblížení se dětem a jejich kontextu: mnoho dětí běžně používá počítače a mobilní telefony, do těchto technologií se narodily a většinou hravě ovládnou nové softwary a další technologie. Můžeme jim ukázat, jak je mohou využívat tvůrčím způsobem a ke svému rozvoji.

 • Seznámení s bohatou historií elektronické hudby: umožní pochopení současné populární hudby i rozvoj jejího kritického poslechu a vědomé uchopení velmi mocné hudební formy.Demokratizace hudební tvorby: možnost rozvoje tvůrčích dovedností pro širší spektrum dětí, které klasické ZUŠ nedokáží oslovit.

 • Bourání stereotypů a bariér spojených s elektronickou / počítačovou hudbou a hudebními technologiemi: elektronickou hudbu i její tvůrce a tvůrkyni si většinové publikum často spojuje s hedonistickou klubovou kulturou a považuje ji za primitivní, nedostatečnou, méně tvůrčí nebo člověku nepřirozenou. Svět zvukového umění je ale mnohem hlubší.

 • Hledání dostupných řešení v oblasti výuky a popularizace elektronické hudby.

    Kurz animované tvorby pro učitele

Kurz animované tvorby navazuje na náš Kurz filmové tvorby pro učitele. Specializuje se výhradně na animovanou tvorbu, a to především na klasickou ruční stop motion animaci. Zahrnuje ale také dostupné techniky počítačové animace. Kurz si klade za cíl připravit především učitele výtvarné, ale i mediální a filmové a audiovizuální výchovy na teoretickou a praktickou práci s animací ve výuce a při vedení zájmových činností souvisejících s filmem. Animovaný film je skvělým prostředkem pro propojování výtvarné, filmové a mediální výchovy, spojuje moderní technologie a klasickou ruční výtvarnou tvorbu. Má u nás dlouholetou tradici.Kurz animace nabízí učitelům vhled do současných trendů ve výuce animace. Kombinuje přednášky, praktická cvičení a ukázky ověřených vzdělávacích programů. Ukazuje animaci také jako metodu propojení klasických výtvarných technik s moderními technologiemi. Účastník se během kurzu naučí rozpoznávat jednotlivé animační techniky, naučí se používat animační programy a technické prostředky, zejména:

 • Kreslená animace

 • Plošková animace

 • Pixilace

 • Materiálová animace

 • Objektová animace

 • Loutková animace

 • Základy počítačové animace

 • Programy Stop Motion Studio, Dragonframe, AnimatorHD, DaVinci Resolve

Účastníci zjistí, jakým způsobem se na výuku animace připravit a co všechno je k tomu potřeba za vybavení. Po absolvování kurzu bude schopen s žáky film připravit, natočit, sestříhat a ozvučit. Bude se orientovat v základních animačních principech, časování, dynamice pohybu. Bude schopen zařadit animaci do výuky výtvarné výchovy. Bude umět animaci využít pro interdisciplinární výuku. Veškerá probíraná témata budou po celou dobu zasazována do kontextu školy a práce s žáky a studenty tak, aby učitel dokázal získané zkušenosti aplikovat ve své vlastní výuce. Lektoři čerpají z několikaleté zkušenosti pedagogické práce s animovaným filmem s dětmi, žáky, studenty a dospělými v rámci školní i mimoškolní výuky.

    Kurz filmové tvorby pro učitele

Kurz filmové výchovy si klade za cíl připravit učitele výtvarné, mediální a filmové a audiovizuální výchovy na teoretickou a praktickou práci s filmem ve výuce a při vedení filmového klubu a dalších zájmových činností souvisejících s filmem. Film zde není pojímán jako doplněk výuky, nebo ilustrace probíraného tématu, ale jako samotný předmět výuky. Nově zavedená filmová a audiovizuální výchova nahlíží film jako svébytný umělecký vyjadřovací prostředek a jako takový se jej snaží žákům a studentům představit prostřednictvím percepčních činností i prostřednictvím vlastní filmové tvorby, což ovšem vyžaduje kvalifikovaného učitele, který bude rozumět filmovému médiu a bude ovládat základy filmové řeči jak teoreticky, tak i prakticky. Kurz filmové výchovy nabízí učitelům vhled do současných trendů v české i světové filmové výchově a zaměřuje se zejména na propojení metod zaměřených na filmovou percepci a analýzu s autorskou tvorbou filmu (scénář, natáčení, střih).  Kurz kombinuje přednášky a praktická cvičení se seminárními rozbory filmů a s ukázkami ověřených vzdělávacích programů. Učitel si během kurzu vyzkouší filmovou analýzu, i samotnou práci s kamerou, psaní scénáře, postprodukci filmu na počítači. Veškerá probíraná témata budou po celou dobu zasazována do kontextu školy a práce s žáky a studenty tak, aby učitel dokázal získané zkušenosti aplikovat ve své vlastní výuce. Lektoři čerpají z několikaleté zkušenosti pedagogické práce s filmem s dětmi, žáky, studenty a dospělými v rámci školní i mimoškolní výuky.

    Kurz VJingu a videomappingu pro učitele

VJing je vizuální disciplína známá hlavně z klubů a koncertů. Postupy a principy VJingu se ale využívají i v uměleckých audiovizuálních instalacích, v divadle a také ve škole. Nejrůznější aplikace, programy a nástroje VJingu nabízí širokou škálu uplatnění v rámci výuky uměleckých oborů ve školním i mimoškolního vzdělávání. VJing může propojovat výtvarnou, filmovou i hudební výchovu. Postupy živé animace kombinují animační, počítačové a vyprávěcí dovednosti. Videomapping umožňuje kombinovat výtvarná, filmová, hudební a počítačová díla v jedinečnou audiovizuální performance v daném konkrétním místě a prostoru.Cílem kurzu je seznámit učitele se základními postupy tohoto oboru, vybavením a softwarem, tak, aby učitel byl schopen využít těchto postupů ve své výuce výtvarných oborů s ohledem na daný předmět a cíl. VJing a videomapping jsou moderní způsoby kreativní práce s audiovizuálními obsahy. Učitelům přinesou nové možnosti práce s videem a a animací ve výuce. Postupy VJingu uplatní také v mezioborových projektech ve spolupráci s učiteli dramatického nebo hudebního oboru při přípravě multimediálních vystoupení a prezentací.
Upravit

Metodické materiály

    Zóna zájmu

Zóna zájmu, film z britsko-polské koprodukce režiséra Jonathana Glazera, volně vychází ze stejnojmenné knižní předlohy Martina Amise. Snímek, který premiéroval na festivalu v Cannes v roce 2023, pojednává o nacistickém pohlaváru Rudolfu Hössovi a jeho manželce Hedwice. Ukazuje protagonisty a jejich všední, vesměs spokojený život, na jehož pozadí ovšem probíhá jedna z nejhorších událostí dějin lidstva.

Metodika pro 2. stupeň Pracovní list 1
 Pracovní list 2 Pracovní list 3 Pracovní list 4 Pracovní list 5
 

    #annaismissing

Filmový thriller od tvůrců úspěšného a cenami ověnčeného seriálového počinu #martyisdead, taktéž tematizuje nástrahy internetu a virtuálního prostředí, tentokrát ale z trochu jiného úhlu. Především se zaměřuje na nebezpečí sdíleného obsahu, ať už námi nebo někým jiným, a to třeba i bez našeho souhlasu.

Metodika pro 2. stupeň Pracovní list 1
 Pracovní list 2  Pracovní list 3
 Pracovní list 4
 

    Zázračný aparát

Snad každý s oblibou někdy srolujeme až do nejtemnějších hlubin internetu, odkud na nás vykukují vskutku podivná videa – někdy bizarní a někdy neskutečně komická. Přemýšleli jsme ale někdo proč to vůbec děláme a co tato volnočasová kratochvíle dělá s naším mozkem?

Metodika pro 2 stupeň Klíčové pojmy Pracovní list 2  Pracovní list 3 Pracovní list 4
Pracovní list 5 

    Planeta Praha

 Vydejte se na vzrušující výpravu pro celou rodinu za desítkami dalších zvířecích hrdinů, kteří tajně žijí v naší metropoli.

Metodika pro 1. stupeň ZŠ  Metodika pro 2. stupeň ZŠ

    Moje slunce Mad

Helena opouští všední život v rodné Praze, aby se v Kábulu vdala za svého milovaného spolužáka Nazira. Pod jménem Herra začíná v exotickém prostředí novou životní etapu. K vysněné budoucnosti ale nevede jednoduchá cesta. Film režisérky Michaely Pavlátové vznikl na motivy knihy Frišta novinářky Petry Procházkové.

Metodika Pracovní list ZŠ Pracovní list SŠ

    Mikulášovy patálie


Rodinný animovaný film o patáliích malého chlapečka jménem Mikuláš, kterého si v průběhu let zamilovalo už více než pět generací dětí ve světě i u nás. I když byla kniha již několikrát zfilmována, tak teprve nyní ožívá ve výtvarném stylu autora ilustrací Sempého. Film není pouhou adaptací knižních příběhů, ale je i příběhem o autorské spolupráci i životě jeho dvou tvůrců – Goscinnyho a Sempého.

Metodika 1. stupeň Metodika 2. stupeň Omalovánky Příloha 1

    Planeta česko


Naše příroda je pestrá jako málokde na světě. Krásu a dobrodružství máme na dosah ruky – stačí se jen dobře dívat! První celovečerní film o české přírodě ukazuje díkynejmodernějším technologiím fascinující dobrodružstv zvířat a rostlin žijících kolem nás zcela zblízka.

Metodika Obrazová příloha
 Pracovní list

    Earth: Den na zázračné planetě

Informační materiál pro učitele a rodiče.

Snímek z produkce BBC Earth Films, tvůrců Zázračné planety, je strhující cestou za krásami mocné přírody. Během jediného dne putujeme spolu se sluncem od nejvyšších hor k těm nejvzdálenějším ostrovům, z hlubin exotické džungle až do labyrintů velkoměst.

Metodika

    Putování tučňáků: Volání oceánu

Pacovní list - kvíz a bludiště.

Pokračování oscarového snímku Putování tučňáků natočil režisér Luc Jacquet s využitím nejmodernějších technologií včetně ponorek a dronů.

Pracovní list

    Příběh lesa

Metodika a pracovní list

Po úchvatných dokumentech Mikrokosmos, Ptačí svět a Oceány přicházejí Jacques Perrin a Jacques Cluzaud s Příběhem lesa. Ne tropického pralesa s exotickou zvěří, ale toho nám dobře známého lesa, který máme za humny a který pulsuje překvapivě bohatým životem.

Metodika Obrazová příloha
Pracovní list

    Píseň moře

Po vysoce ceněné animované pohádce Brenda a tajemství Kellsu, nominované na Oscara 2009, přichází irský režisér Tomm Moore s dalším kouzelným příběhem v celovečerním filmu s názvem Píseň moře (Song of the Sea, 2014). Nádherně animovaný svět keltských mýtů a nadějeplné vyprávění o síle rodičovské a sourozenecké lásky vynesly mladému režisérovi nejen srovnání s největšími mistry animovaného filmu, ale začátkem ledna 2015 také už druhou nominaci na Oscara.

Metodika

    Vikingové z Britského muzea

přenos komentované prohlídky výstavy, pro školy k dispozici ve školním roce 2014/2015,  informace a náměty na využití ve škole.

Metodika