Aertěk - filmový tábor

Jak to všechno začalo: Jako děti jsme organizované prázdniny zrovna nemuseli. Z těch dvou slov „letní tábor“ se nám dělala vyrážka, a pokud už se nám z tohoto většinou odkladiště dětí nepovedlo vykroutit, museli jsme noční a jiné hloupé hlídky, černé puntíky, „hlavase“ a „oddíláky“ a další urputné radosti nakonec přetrpět.
Jako dospělí jsme začali vymýšlet náš Aertěk. Ne tábor, ale velkou letní filmovou jízdu, na kterou se každý bude těšit. Akci se vším, co nás baví nejvíc a bez čeho svět nemá smysl: kino, natáčení, příroda a volnost.
Zjistili jsme, že dělat dobrý Aertěk není jen tak a že na jeho zvládnutí musíme ještě pořádně zapracovat. Po letech si ale už bez přehánění můžeme říct, že se nám to povedlo, “jsme dobří“, říkáme suverénně …přestože aero-punk bude k Aertěku patřit vždy (bez toho by to nebylo ono).

Termíny pro rok 2023

Filmový mladší

03/07 až 14/07 2023
14/07 - projekce v kině Aero

Animační mladší

16/07 až 27/07 2023
27/07 - projekce v kině Aero

Filmový PLUS

29/07 až 09/08 2023
09/08 - projekce v kině Aero

Animační starší

11/08 až 22/08 2023
22/08 - projekce v kině Aero

Základní info

 • Místo konání:

  • Chata Kynast, Pod kynastem 114, Jablonec nad Nisou  466 02

 • Zápis:

  • O zápis do seznamu předběžných zájemců žádejte e-mailem: prihlasky@aeroskola.cz

 • Ubytování

  • 11 pokojů s celkovou kapacitou 38 lůžek (6 čtyřlůžkových, 1 dvojlůžkový, 4 třílůžkové).

  • Nové společné sociální zařízení, jídelna

  • učebna, velký sál,

  • volná plocha pro pohybové aktivity, ohniště

 • Stravování

  • Stravování (4x děnně) zajišťují naši osvědčení táboroví kuchaři.

  • Strava je vždy čerstvá, pestrá a z kvalitních surovin.

  • Dobré jídlo je jednou z priorit filmového tábora

 • Zdraví a bezpečnost

  • Neustálá přítomnost týmu technického dozoru, zkušeného zdravotníka a jeho školených pomocníků je samozřejmostí

Filmový Aertěk

Cílem je představit dětem ve věku 10 - 14 let zábavně-vzdělávací formou základní specifika tvorby filmu a pomocí odborného vedení je dovést k realizaci jejich vlastního díla, což vede k osvojení filmového jazyka. - Aertěk je zaměřen na neorganizovanou mládež, které se snaží zprostředkovat praktické nahlížení na audiovizuální médium. Filmový tábor během pobytu s dětmi v přírodě, pomocí zábavně-vzdělávacích aktivit, pomáhá dětem rozvíjet tvůrčí činnost a napomáhá jim také v orientaci ve struktuře audiovizuálních médií.

Program

Billboard-animace • lektorský program na téma „co je to film“ • projekce filmů s debatami a úvody • kameramansko-herecká dílna • dílna filmového střihu • fotografická dílna • postprodukce • tvorba filmového plakátu • základní technická průprava • scénáristická dílna (zpracování námětu) • hosté z filmových profesí, ...

Tyto aktivity vedou až k finální realizaci filmu. Završením Aertěku je premiéra filmů v kině Aero.

Součástí programu jsou také klasické táborové aktivity v netradičním podání: rozcvičky, noční hra, výlet, táborák, taneční večírek, ...

Jak natáčíme

Každý filmový štáb se skládá ze 6 až 8 dětí, lektora a asistenta. - Děti se shodnou na příběhu, který chtějí natáčet. Následně k němu vytvoří technický scénář, vyberou lokace, domluví se na obsazení rolí a funkcí ve štábu (kdo bude režisér, kameraman, zvukař, klapka, skript, atd.). Dále je třeba vyrobit, nebo jinak sehnat rekvizity. Natáčení trvá na Aertěku 3 dny, omezením je pouze délka filmu, která nesmí přesáhnout 5 minut. Po konci natáčení následují 3 dny na postprodukci (střih, postsynchrony, tvorba plakátů, atp.). Děti a lektoři společně zkouší dělat chytré filmy. Nechceme dělat filmy primárně pro zábavu, ale jako něco, co má smysl a ještě k tomu je to zábavné.

Co natáčíme

 1. Hlavní filmy tvořené pod lektorským vedením 6 až 8 členným dětským filmovým štábem.
 2. Dětské filmy vytvořené dětmi bez lektorského vedení.
 3. Dokumenty, reprezentativní sestřihy z průběhu jednotlivých ročníků.
 4. Ostatní, výstupy filmových dílen, videoklipy, vtípky, atp.

Filmový PLUS

Aertěk PLUS je zaměřen na věkovou skupinu od 13,5 do 16 let. Dobře totiž víme, že už v tomto věku může být film pro spoustu mladých srdcovou záležitostí. Zároveň si uvědomujeme plno specifik, která tento věk provázejí, navíc dohromady s týmovým natáčením amatérských filmů. Proto jsou na tomto turnusu nastavená odpovídající pravidla. Oproti jiným se tohoto turnusu účastní jen 23 dětí, které jsou přijímány na základě osobních informačních pohovorů.

Turnus PLUS si žádá mnohé: odvahu a odhodlání pustit se do vlastní tvorby, nebojácnost přijít s originálním nápadem, troufalost zhostit se role režiséra či herce. - Natočit, sestříhat či ozvučit film. Věkově nejstarší turnus je určen kreativním mladým lidem, kteří už mají s natáčením krátkých filmů alespoň základní zkušenost, ať z předchozích Aertěků, nebo odjinud - a vážně se chtějí v tomto směru zdokonalit.

Naopak se PLUS nehodí pro ty, kteří chtějí odpočívat, zlobit, nechat se bavit jen pasivně, ani pro ty, kteří nemají rádi týmové aktivity. Pro takové děti jsou jistě jiné na relaxaci zaměřené tábory, u nás by byly jen nešťastné a tábor by pro ně neměl smysl.

Inspirací programu založeného na schopnosti pracovat v týmu jsou filmové soutěže založené na natáčení filmů v časových limitech a na volném zpracování konkrétních zadání  (žánr, postava, lokace). Dětí se rozdělí do 5 - 6 členných týmů, ke každému je přidělen supervizor (lektoři / studenti VŠ (film, fotografie, design, architektura, ...)), který skupině slouží jako odborný poradce a konzultant. Výuka probíhá přímo během ostrého natáčení formou porad  a při kontrolních projekcích. Upozorňujeme, že občas bude třeba zabrat a pracovat i v noci, a že pocity únavy k tomu turnusu patří.

Samozřejmostí jsou také některé tradiční aktivity, které k Aertěku patří - pravidelné promítání filmů s úvody a debatami, taneční večírek, táborák a také (nejen) ranní rozcvičky a sporty.

Během závěrečné veřejné projekce v kině Aero rozhodnou diváci o nejlepším PLUS filmu. Vítězný film se stane oficiálním předfilmem velkých distribučních filmů v kině Aero.

Animační Aertěk

Animační turnus se zaměřuje na kreativní kombinování filmové a výtvarné tvorby, které klasická animace přirozeně propojuje. Důraz je kladen na hledání odpovídajícího výtvarného výrazu pro zvolené téma a jeho realizaci prostřednictvím různých tradičních i více experimentálních animačních technik.
Animační Mladší Aertěk je pro děti od 10 do 14 let, Animační starší pak pro děti 14 - 16 let

Program animačního turnusu

pixilovaná úvodní hra; seznámení s jednotlivými animačními technikami; plošková animace, kreslený a loutkový film; experimentální cvičení a materiálová animace; z historie animace; projekce významných filmů a jejich rozbor; loutkářský workshop; výtvarný workshop; fotografický workshop; scénáristický workshop; filmové profese u animovaného filmu; optické hračky a iluze, první pohyblivé obrazy; výtvarné návrhy; animování v týmech; postprodukce; zvuková dílna a ruchy; hosté z oboru filmové animace; dokončení finálního animovaného filmu a slavnostní projekce v kině Aero; tradiční táborové aktivity - lesní kino, výlety, hry, pohyb a pobyt v přírodě.

Hodnotili nás

Točili o nás

 
 

ČT - Film 2014

Reportáž České televize z mladšíhi filmového aertěku

 
 

Čt - Film 2015

Nová Aeroškola / reportáž České televize

Psali o nás

Navštívili nás

Každý rok zveme na Aertěk hosty, kteří se účastní natáčení vznikajících filmů. V minulých letech nás navštívili například: Tereza Ramba (Voříšková), Kryštof Hádek, Petr Čtvrtníček, Jiří Lábus, Steve Lichtag, Dan Přibáň, Simona Babčáková, Helena Třeštíková, Martha Issová, Jakub Žáček, Jenovéfa Boková, Ladislav Hampl, Jana Plodková, Cyril Drozda, nebo  Filip Kaňkovský.

Page Title